Zadaj pytanie on-line

Jak dobrać opony?

KONFIGURATOR OPON

     Właściwy DOBÓR OPON jest bardzo ważną sprawą. Opony są podstawą nośności pojazdu. Zaliczają się one do najczęściej zużywających się części samochodu. Ponieważ mają wyłączny kontakt  z jezdnią, mają bezpośredni wpływ na właściwości jezdne i drogę hamowania pojazdu. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na właściwy stan opon i ich proces starzenia się. Powierzchnia każdej opony, znajdująca się w stałym kontakcie z podłożem odpowiada wielkość kartki pocztowej. Celem uzyskania optymalnej przyczepności do jezdni opracowano różne typy opon o specjalistycznych właściwościach.

 NAJPROSTSZYM DOBOREM OPON BĘDZIE URUCHOMIENIE KONFIGURATORA:
konfigurator-oponkonfigurator


 • Opony letnie
   - doskonałe na upały.
W najcieplejszej porze roku oferujemy sprawdzone opony letnie. Przy temperaturze powyżej 7°C zaleca się wymianę na opony letnie. Czym wyższa temperatura, tym bardziej ujawniają się ich specjalistyczne cechy. Dzięki dostosowaniu mieszanki gumowej opony utrzymują stabilną formę na gorącej nawierzchni i nie stają się za miękkie. Ścieranie bieżnika i zużycie paliwa pozostaje niezmienne w stosunku do ogumienia zimowego.

 

 • Opony zimowe
    - mieszanki


   Opony zimowe przy określonej niskiej temperaturze pozostają elastyczne i odporne na wzrost łamliwości. Dzięki specjalnej mieszance gumowej dostosowanej do zimnej pory roku ten rodzaj opon zapobiega utracie przyczepności. Zoptymalizowane rowki odprowadzają dostateczną ilość wody i przy tym wpływają na ochronę przed nieprzewidywalnym aquaplaningiem
. Opony zimowe
  są oznakowane za pomocą tak zwanego "symbolu płatka śniegu" (oficjalny symbol opon zimowych - piktogram w formie góry, na którą spada płatek śniegu).

 

 • Opony wielosezonowe
   - na każdą pogodę
Opony całoroczne składają się z mieszanki gumowej, która zachowuje własności zarówno w zimnej jak i w ciepłej porze roku. Nie są one specjalistyczne dla żadnej sytuacji pogodowej i dlatego nadają się do regionów o małych wahaniach temperatury w różnych porach roku.

 

 • Opony z kolcami
   - doskonała przyczepność
Kolce są to małe sztabki metaliczne zintegrowane z oponą, wprowadzone pionowo w oponę i tak samo w powierzchnię jezdni, gdzie łapią śnieg lub asfalt. Dysponują dobrymi własnościami hamowania i trakcji, ze względu jednak na szkodliwe działanie na jezdnię są zakazane w niektórych krajach, również w Polsce.

 

 • Opony SUV
    na drogi i bezdroża
W tym segmencie z reguły odróżnia się specjalne ogumienie między AT (All-Terrain - różne tereny), MT (Mud-Terrain - błoto) i ST (Street- terrain - drogi). Decydującym dla podziału jest przy tym stosunek udziału nieutwardzonych powierzchni do utwardzonych. Pierwsze są stosowane przy zmiennym stosunku między terenem a asfaltem. Ogumienie MT oferujemy raczej dla terenu i trudno przejezdnego terenu. Gumy oznaczone ST są przewidziane głównie do jazdy po drogach.

 

 • Opony RunFlat
   - odporne na przebicia
Opony Kumho oznakowane XRP (run-flat-tyre - opona odporna na przebicie) dzięki wzmocnionej ścianie bocznej dysponują możliwością jazdy awaryjnej w przypadku utraty powietrza. Tak więc na tym rodzaju opon można przebyć z prędkością ograniczoną do 80 km/godzinę określony odcinek, przykładowo do najbliższego warsztatu. Z uwagi na to, że utrata powietrza podczas jazdy jest ledwie zauważalna, przy oponach tego rodzaju zaleca się system kontroli ciśnienia w oponach, który informuje kierowcę na tablicy przyrządów o utracie ciśnienia.
 • Opony energooszczędne
   - zoptymalizowana efektywność zużycia paliwa i małe opory toczenia.
Opony oszczędzające energię powinny mieć wpływ na ochronę środowiska. W tym celu zoptymalizowane są opory toczenia, co zarówno zmniejsza zużycie paliwa, jak również zwiększa żywotność opon.

 

Szerokość opony
(mm)
Szerokość felgi zalecana przy danej szerokości opony
(cal)
Zakres szerokości felgi możliwy do zastosowania przy danej szerokości opony
(cal)
135 4.0 3.5 - 4.5
145 4.5 4.0 - 5.0
155 4.5 4.0 - 5.0
165 5.0 4.0 - 5.5
175 5.0 4.5 - 6.0
185 5.5 5.0 - 6.5
195 6.0 5.5 - 7.0
205 6.5 5.5 - 7.5
215 7.0 6.0 - 8.0
225 7.5 6.0 - 8.5
235 8.0 7.0 - 9.0
245 9.0 8.5 - 10.0
255 9.0 8.5 - 10.0
265 9.5 9.0 - 10.5
275 10.0 9.0 - 11.0
285 10.5 9.5 - 11.5
Zapisz

Dodaj własną opinię

ALFA-ROMEO AUDImark_chevroletmark_chryslermark_citroenmark_daciamark_daihatsumark_deawoomark_dodgemark_fiatmark_fordmark_hondamark_hyundaimark_infiniti
mark_jeepmark_kiamark_lanciamark_land-rovermark_lexusmark_mazdamark_mercedesMITSUBISHINISSANOPELPEUGEOTPORSCHERENAULTROVERSAAB-CZRNY
SEATSKODASMARTSUBARU_CZARNESUZUKITOYOTAVOLVOVW
Zapraszamy do oglądania
Zapytaj o felgi

Powered by 123ContactForm | Report abuse

Zapytaj o opony

Powered by 123ContactForm | Report abuse

Zapytaj o naprawę

Powered by 123ContactForm | Report abuse